Ana Sayfa > Sohbet Odaları > Sohbet Ederken Nelere Dikkat Edilir

Sohbet Ederken Nelere Dikkat Edilir

Sohbet Ederken Nelere Dikkat Edilir

Sohbet ederken dikkat edilecek en önemli nokta karşımızdaki insana samimi davranmamızdır. İçten olmayan hiçbir sohbet insana keyif vermez. Samimiyet sohbetin daha hoş ve daha akıcı sürmesini sağlar. Etraftaki akıştan etkilenmeden karşımızdaki insana dikkatimizi verdiğimiz sürece sohbet verimli olur.

Sohbet Etmek Bir Gereklilik Midir?

Sohbet etmek tercihe bağlı bir eylem iken doğurduğu sonuçlar insan için bir ihtiyaç olduğunu gösterir. Sohbet bireyin toplumda değer gördüğünün aynasıdır. Sonuç itibarı ile sohbet edilen konu değil, iletişim ihtiyacını giderebilmek önemli olduğundan, toplumun getirdiği bir gerekliliktir. İnsanı yalnızlaşmaktan uzak tutar.

Sohbet Esnasında Gerekli Olan Tutum ve Davranışlar Nelerdir?

Konuşurken karşınızdaki kişi ile göz teması kurmanız gerekir. Böylece onu dinlediğinizi hissettirebilir, sohbeti sürdürebilirsiniz. Konu ile ilgili farklı sorular sormak da sohbete boyut kadar renklendirir. Sohbet sırasında konuşan kişinin sözünü kesmeden onu dinlemek çok önemlidir. Sabırlı olun ve söyleyeceklerini dikkat ile dinleyin. Sohbetin devamlılığı için söyledikleri ile ilgili yorumlar yapabilir, ifadelerinizle ona katılıp katılmadığınızı incitmeden belirtebilirsiniz.

Sohbet ederken öğüt vermekten sakınmak daha uygun olur, onun yerine kendi fikirlerinizi dikte etmeye çalışmadan rahatlıkla anlatabilirsiniz. Sohbet ederken kendini övmek ve sürekli kendinden bahsetmek hiç hoş bir tutum olmaz. Deneyimlerinizi karşı tarafa aktarmak istediğinizde uzun anlatımlardan, sıkıcı tekrarlardan uzak durmalısınız. En az konuştuğunuz karşı tarafa da söz hakkı vermeli, sohbetin karşılıklı gerçekleşmesine olanak tanımalısınız.

Sohbet ederken bir diğer önemli konu, ses tonudur. Sakin ve yumuşak akışlı bir ses tonu ile konuşmak dinleme kalitesini de arttırır. Ani iniş ve çıkışlar, dikkat çeken yüksek ses tonlu konuşmalardan kaçınılmalıdır. Sözcüklerdeki vurgulara dikkat edilmelidir. Fazla jest ve mimik yapmaktan kaçınarak, güzel bir ahenk yakalanabilir.

Gülümsemek sohbet esnasında önemli bir faktördür. Yüksek sesli rahatsız edici kahkahalardansa, samimi bir gülümseme sohbetten aldığınız keyfi ve memnuniyeti daha doğru ifade edebilirsiniz. Sohbet alakalı konular ile devam etmelidir. Tam bir konu üzerine yoğunlaşmışken konudan konuya atlamaya çalışmak hiç doğru olmaz. Sohbeti alakasız konular ile bölmek o sohbeti sonlandırır. En önemli şey de karşılıklı saygıdır. Sözcükleri seçerken karşımızdaki insanı sıkmayacak sürede düşünerek seçmek ve saygı çerçevesinde konuşmak gerekir.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Sohbete Bağlan

Mobil sohbetin keyfini bizimle yasayin.

Kesintisiz sohbet ve Müzik esliginde nezih sohbetler.

NetSohbet.Com Sohbet Ederken Nelere Dikkat Edilir