Ana Sayfa > Sohbet Odaları > Sohbetlerde Hitap Şekli

Sohbetlerde Hitap Şekli

Sohbetlerde Hitap Şekilleri Nelerdir

Sohbet etmek, resmi ve gayri resmi olabilir. Çok yakın bir arkadaşınızla da iş yerinizdeki patronunuzla da sohbet etme şansı elde edebilirsiniz. Bu sebeple sohbet esnasında kullanılan hitap şekilleri de farklılık gösterecektir. Kültüre göre kullanılan sıfatlar değişse de kullanılan bu tarz kelimelerin anlamları aynı kalacaktır.

Siz Hitap Şekli

Siz hitap şekli, muhatabınızla aranızda saygıya dayalı bir mesafenin olduğunu ifade eder. Muhabbet esnasında siz diye hitap ediyorsanız o kişi sizin yakınınız değildir. Çoğu yazar ve sunucu da siz diye hitap eder okuyucu ve takipçilerine. Zira siz kelimesi hem saygıyı hem de çoğul olmayı ifade edebilir lakin her daim çoğul olma hali geçerli olmak zorunda değildir. Saygı mesafesi koymak istediğiniz hocalarınıza, üstlerinize, yeni tanıştığınız birine karşı siz ifadesi kullanabilirsiniz. Bu kullanım Türk kültüründe olumlu olarak karşılanır.

Hanımefendi/ Beyefendi Hitap Şekilleri

Sohbet esnasında kullanılan bir diğer hitap şekli ise hanımefendi/ beyefendi kelimeleridir. Siz kelimesinin sağladığı kolaylık ve doğallıktan öte iki kişi arasına daha resmi bir mesafe koyar. Siz hanımefendi tamlamasıyla başlayan cümleler ise kişiye söz hakkı tanındığı anlamını taşır. Tüketim alışkanlığı altında da pazar ağzından öteye giden ve büyük mağazalarda kullanılabilen hanımefendi ve beyefendi kelimelerinin hoca ve öğrencisi arasındaki saygıdan daha farklı bir mesafe içerdiğini söylemek mümkündür.

Sen Hitap Şekli

Sen ifadesi sık sık kullandığımız bir diğer hitap şekil anahtarıdır. Aile yakınlarımızla, arkadaşlarımızla konuştuğunuz hitap şeklidir. Sen kelimesi mesafeleri ortadan kaldırır ve daha samimi bir ortam oluşmasını sağlar. Sohbet esnasında ilerleyen muhabbetin siz kelimesini sen kelimesine çevirdiği görülmüştür. Zira ortak paydada buluşan kişiler aradaki konuşma mesafesini de daraltmak isterler. Sen diye hitap etmek konuşurken kelime seçiminde de daha özgür ve rahat davranmak demektir. Korunması gereken yüksek oranda saygı derecesi olmadığı için günlük konuşma dilinden kelime seçmek sorun olarak görülmez. Bu sebeplerle daha rahat ve bazen de lakayt olunabilecek bir ortam oluşabilmektedir.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Sohbete Bağlan

Mobil sohbetin keyfini bizimle yasayin.

Kesintisiz sohbet ve Müzik esliginde nezih sohbetler.

NetSohbet.Com Sohbetlerde Hitap Şekilleri Nelerdir