Ana Sayfa > Sohbet Odaları > Sosyal medyanın sohbete etkisi

Sosyal medyanın sohbete etkisi

Sosyal medya sitelerinin gün geçtikçe artan kullanıcı sayısı günümüz sohbet sitelerine çok büyük kullanıcı kaybı yaşattı. Buna ek olarak, sohbetleşme uygulamalarının da çoğalması ile günümüz sohbet siteleri tam bir kıyıma uğradı.

Bir kaç yıl öncesinde İnternet kullanıcıları sohbet, chat üzerine, olan kelimelerde birçok armayı milyonlarca kez yaparken şimdi bu sayı yüzbinlere düştü. Özellikle Facebook Twitter gibi sosyal medya siteleri insanların bütün boş zamanlarını değerlendirdiği en uğrak mekan haline geldi. Dünya üzerinde hemen her ülkede her insanın cep telefonlarında bu uygulamayı görmek mümkün durumda.

Bunun yanında yine hemen herkesin cep ve tabletinde farklı sohbet proğramları bulunuyor. Sohbetler ne durumda diye bir araştırma yaptığımızda durumun hiç iyi olmadığını gördük. Sadece ön sayfada bulunan sayılı siteler önem arz eden armalarda karşımıza çıkıyor. Biraz irdelediğimizde bu sitelerin de eski perdormansından uzak olduğunu görebiliyoruz. Sohbetlerin düşen performansını incelediğimizde, buna sebep olan gördüğümüz başka şeyler de var. Sayıları azımsanmayacak kadar çok fazla internet sohbet siteleri aktif durumda. Daha önceleri bu sayı şimdikinin yaklaşık 10’da biri kadardı. Tabiki, genel olarak baktığımızda, chat’in gerileyen kullanımının, ana sebebi artan sunucuların olduğunu düşünülemez.

Sosyal medya siteleri sadece sanal sohbet sitelerini eritmedi. Bunun yanında Real hayatta insanların karşılıklı diyaloglarına da etki etmiş durumda. Sosyal ağlar ile İntenet dalgası dünya geneline yayılmadan evvel, bir otobüse yada toplu taşıma aracına bindiğimizde insanlar selamlaşır sohbetleşir hal hatır sorardı. Şimdi aile arabasında bile aile bireyleri sohbet etmiyor, herkes elinde telefon ile bir dalgınlık içerisinde. İnsanları susturan sosyal medya siteleri sayesinde belki uzaktaki herkesi canlı görebilip anlık sohbet edebiliyoruz, talip başlatıp, yer bildirimi yapabiliyoruz ama günden güne samimi iletişimleri sanala çevirdiğimizin farkında değiliz.

İnternet kullanım oranı gün geçtikçe artarken, buna paralel kullanıcı yaşları günden güne de düşüyor. Burada ailelerin büyüklerini artık bir zahmet göreve davet etmek gerekiyor. Şimdiki çocuklar cep telefonu ile büyüyen bir nesil oldu. 2000’li yolların başında masa üstü veya laptop tutkunu olan gençlik şimdi mobil uygulamalar ile cep telefonlarını birer duyu organı gibi kullanıyorlar.

Son olarak yazının sonunda şöye bir düşündüğümüzde, klasik sohbet odaları, sosyal medya siteleri kadar, insanları monotonlaştırmsmıştı.

Gelişen her teknolojiye ayak uyduran insanoğlu interneti artık bir ekmek, su gibi zorunlu ihtiyaçlar listesine almış durumda.

Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Sohbete Bağlan

Mobil sohbetin keyfini bizimle yasayin.

Kesintisiz sohbet ve Müzik esliginde nezih sohbetler.

NetSohbet.Com Sohbet sitelerini bitiren Sosyal medya